Ako vybrať pánsku obuv

Ak vyberáte pánske topánky, pravdepodobne už viete, pre akú príležitosť majú byť určené a kedy sa ich chystáte nosiť najčastejšie. Okrem samotného druhu sa preto zamerajte aj na materiál, spôsob zapínania, výšku a iné špeciálne vlastnosti. Poradíme vám, ako prejsť nákupom tak, aby ste neurobili chybu.

Ak vyberáte pánske topánky, pravdepodobne už viete, pre akú príležitosť majú byť určené a kedy sa ich chystáte nosiť najčastejšie. Okrem samotného druhu sa preto zamerajte aj na materiál, spôsob zapínania, výšku a iné špeciálne vlastnosti. Poradíme vám, ako prejsť nákupom tak, aby ste neurobili chybu.

Doba čítania 10 min.
Andrea, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Do akého ročného obdobia

Dôležitá otázka, ktorá by mala predchádzať každému výberu znie: kedy sa chystáte topánky nosiť? Tu však veľmi záleží, aký typ topánky kupujete. Ak si vyberáte vhodné topánky do mesta, oplatí sa obstarať si jedny na teplú sezónu a druhé na zimu, ktoré budú príjemne zateplené, ideálne tiež prevyšujúce členky. U topánok do prírody tomu však môže byť celkom inak. Trekové topánky bývajú vystužené, pevné a často aj vysoké (pohorky). Ich podošva je určená na nerovné terény, preto je tiež dostatočne silná. Ak sa nechystáte do hlbokého snehu, zvládnete veľakrát aj chladnejšie túry s celoročnými trekovými topánkami, do ktorých si v prípade potreby môžete zaobstarať funkčné ponožky alebo zateplené vložky do topánok.

Do mesta, alebo do prírody

Už sme načrtli zásadné rozdiely medzi oboma typmi topánok. Topánky do mesta nemusia spĺňať vysoké funkčné nároky, ako je tomu u obuvi do prírody, zato je na ne kladený vyššia estetická požiadavka. Ak vyberáte mestskú obuv do zimy, zamerajte sa primárne na ich nepremokavosť a zateplenie. Špeciálnejšie podrážky a nadkotníkové prevedenie, ako je tomu u zimných topánok do prírody, nie je potrebné v meste toľko riešiť.

Základné delenie

Vychádzková

Za vychádzkovú obuv považujeme také topánky, ktoré sú predovšetkým pohodlné a univerzálne čo do využitia. Možno ich nosiť do mesta, ale aj do ľahkých prírodných terénov. Radia sa sem klasické tenisky alebo sandále.

Spoločenská

Špeciálny typ obuvi, ktorá je skôr určená do interiérov, je väčšinou vyrobená z pravej kože (usne). Či už mokasíny, alebo oxfordky, zvyčajne sa počíta s krátkodobejším nosením. Topánky môžu byť kvôli úzkej špičke nepríjemné pre dlhodobé používanie a tiež citlivé na nerovný povrch.

Športové

Veľmi rozličným druhom je potom športová obuv, ktorá sa ďalej delí podľa konkrétneho typu športu. Medzi časté spoločné znaky však patrí ľahkosť a priedušnosť. Pánska bežecká obuv môže mať tvarovú pamäť, ktorá zaistí dobrú dynamiku pohybu, otvory pre cirkuláciu vzduchu a technológiu odolávajúcu nárazom. Podobne tomu môže byť u turistickej obuvi, ktorá je často doplnená o nepremokavé membrány, gumené obsádzky okolo špičky zabraňujúce oderu alebo napríklad špeciálny stabilizačný systém.

Pracovná

Charakteristickým znakom pracovnej obuvi je ich funkčnosť. Tieto topánky bývajú vybavené kvalitnými podrážkami, ktoré odolávajú olejom, pohonným hmotám aj extrémnym teplotám. Topánky bývajú tiež antistatické, teda zabraňujú vzniku iskrenia z elektrostatického výboja, kedy podošva funguje ako uzemňovací prvok. Pracovná obuv môže byť doplnená o reflexnú vrstvu, gélovú vložku alebo mäkčenú bandáž. Môže sa jednať o zateplené čižmy, pracovné pohorky alebo špeciálne topánky, ktoré ďalej nájdete v kategórii pánska pracovná obuv.

Domáca

Zrejme najpohodlnejším typom je domáca obuv, kam patria ľahké sandále, papuče, gumové topánky značky Crocs, žabky prípadne aj jednoduché espadrilky, ktoré však slúžia aj ako štýlové topánky do mesta.

Výber podľa materiálu

Koža

Nielen pánske spoločenské topánky, ale aj funkčné outdoorové pohorky môžu byť vyrobené z pravej kože čiže usne. Veľkou výhodou takýchto topánok je pevnosť, príjemný povrch na dotyk, priedušnosť a odolnosť. Za pravú kožu si však priplatíte a tiež údržbe budete musieť venovať nejaký ten čas navyše. Konkrétne vlastnosti kože však závisia aj na spôsobe spracovania a ošetrenia.

Kožené topánky bývajú drahšie, zato sú veľmi odolné a príjemné na dotyk

Semiš

Špeciálny typ koženého materiálu, ktorý je veľmi náchylný na znečistenie. Semišová obuv vyzerá elegantne a skvele sa hodí do zimy. Topánky vyrobené zo semišu krásne priľnú ku chodidlu a prispôsobí sa jeho tvaru. Rovnako ako pravá koža sa však o tú semišovú musíte náležite starať.

Textil

Na ľahkú a športovú obuv sa často používa textil, ktorý môže byť doplnený o ďalšie technológie a výstuhy. Pokiaľ sa jedná o obyčajnú textilnú obuv bez inej materiálovej kombinácie, môžete ju ľahko prať aj v práčke. Všeobecne sa tieto topánky lepšie udržujú a čistia. Nie je potrebná pravidelná impregnácia a iná špeciálna starostlivosť.

Guma

Z gumy býva vyrobená podrážka a podošva. Jedná sa o gumu vzniknutú z kaučuku. O gumu sa nemusíte príliš starať, ľahko sa čistí. Topánky s gumenou podrážkou bývajú odolné proti oderu a prasknutiu.

Syntetické materiály

Medzi najčastejšiu syntetiku patrí koženka a eko koža. Vzhľadovo topánky pripomínajú pravú kožu, sú tiež odolné a obvykle k dostaniu za priaznivejšiu cenu. Oproti koži však nie sú priedušné a neprispôsobia sa natoľko chodidlu. Na druhú stranu sa ale topánky dobre čistia a sú nenáročné na údržbu.

Na čo sa zamerať

Zapínanie

Väčšinou sa stretnete s klasickým zaväzovaním na šnúrky, ktoré sú skoro podmienkou pre outdoorovú obuv, pohorky a topánky do náročnejších terénov. Alternatívou sú potom iba doťahovacie šnúrky, kde nie je potrebné nič zložito viazať. Poltopánky, tenisky do mesta a sandále sa často zapínajú pomocou suchého zipsu. Poslednou možnosťou je zapínanie na zips s jazdcom, ktorý nájdete u zimných členkových topánok určených predovšetkým do mesta.

Výška topánky

S voľbou výšky obuvi úzko súvisí ročné obdobie. Do chladnejších a daždivejších mesiacov voľte vyššie prevedenie prevyšujúce členky. Takáto obuv sa tiež hodí do hôr a členitého povrchu. Udržuje členok stabilnejšie a umožní istejšiu chôdzu po kameňoch. Niektorí však na dlhé túry preferujú skôr nízku ľahkú obuv, ktorá nohu príliš nezaťažuje. Nízke topánky sú tiež základným prevedením tenisiek, espadriliek a všeobecne mestských topánok.

Špeciálne vlastnosti

Už ste počuli o barefoot topánkach? Jedná sa o novodobú technológiu, ktorá umožňuje prostredníctvom špeciálnej podošvy maximálny kontakt so zemou. Sprvu síce cítite každý kamienok, ale noha sa časom otuží a vy si potom môžete užívať prirodzenú chôdzu. Niektoré modely sú navyše vybavené vložkou pre začiatočníkov, ktorí si sprvu netrúfnu chodiť ,,naostro".

Výber zdravotnej pánskej obuvi sa bude týkať každého, koho dlhodobo bolí chrbát, kĺby alebo cítia unavené nohy. Po týchto ortopedických topánkach siahnete aj vo chvíli, keď riešite problém s plochým chodidlom, vbočeným palcom a otlakmi. Často sa jedná o papuče s anatomicky tvarovanou stielkou nesúce zdravotnú certifikáciu.

Technológia

U rôznych výrobcov sa dočítate o mnohých technológiách, ktoré môžu byť dosť podobné, len ich každý pomenúva po svojom. Či už sa jedná o funkčné membrány, zateplenie, priedušnosť a nepremokavosť. Z hľadiska výrobnej technológie rozlišujeme spôsob, akým je prichytená spodná časť ku zvršku topánky. Tu rozlišujeme hlavné procesy: lepenie, prišívanie bez napínacej stielky (tzv. flexiblová obuv), lisovanie alebo vstrekovanie.

Najčastejšie sa stretnete s lepenou obuvou, u ktorej hrozí možnosť premočenia spoja. Spodná časť je k topánke pripevnená lepením. U flexiblovej topánky je zvršok a podošva spojený šitím. Vďaka tomu je obuv ohybná a príjemná na nosenie. Jej nevýhodou je ľahká priepustnosť, ktorú však možno znížiť pravidelnou údržbou a impregnáciou.

Ako zmerať veľkosť topánok

Aby ste si boli istí, že vyberiete správnu veľkosť, existuje jednoduchý návod, ako si zmerať dĺžku chodidla.

  • Budete potrebovať lepiacu pásku, papier, fixku a meter.

  • Na rovnú zem prilepte papier, na ktorý následne rozprestrite celé chodidlo.

  • Fixkou obkreslite obvod chodidla.

  • Zmerajte vzdialenosť od päty po najdlhší prst.

  • Pre voľbu ideálnej veľkosti topánky ešte pripočítajte približne 0,5 cm.

Nižšie nájdete pre porovnanie veľkostí tabuľku. Tú si ale vždy overte u daného výrobcu. Tieto hodnoty sa často líšia naprieč značkami. Najčastejšie sa u nás stretnete s francúzskym číslovaním obuvi (EÚ). Naraziť môžete ale aj na metrické v cm, alebo mm, anglickej (UK) a americkej (US).

Veľkosť EUR

Dĺžka v mm

Veľkosť UK

Veľkosť US

40

255

6,5

7,5

41

260

7

8

41,5

265

7,5

8,5

42

270

8

9

42,5

275

8,5

9,5

43

280

9

10

44

285

9,5

10,5

44,5

290

10

11

45

295

10,5

11,5

46

300

11

12

46,5

305

11,5

12,5

47

310

12

13

Údržba obuvi

  • Koženkový materiál sa udržuje ľahko, postačí trocha vody, mydlo a kefkou zmyť nečistoty.

  • Textilnú obuv, ak výrobca neuvádza inak, možno prať bez problému v práčke. Vždy si ale overte, či tým nenarušíte jej funkčnosť v prípade športových membrán a iných vychytávok.

  • Kožená obuv - pri väčšom znečistení možno veľké nánosy vyčistiť mydlom a špeciálnou kefou, po usušení topánky vyleštite voskom pomocou kefy, nechajte preschnúť a opäť doleštite už za použitia handričky. Na záver na obuv použite ochranný sprej. Všetky doplnky k čisteniu nájdete v kategórii údržba a čistenie obuvi.

  • Pri čistení semišových topánok dbajte na správne vysušenie. Po umytí nečistôt použite napríklad utierku alebo papierové obrúsky ku kompletnému vysušeniu. Potom aplikujte ochranný sprej na semiš a nechajte opäť oschnúť. Nakoniec stačí uhladiť jemnou kefkou.